„Technik fotografii i multimediów” u „Skłodowskiej” to nowy kierunek kształcenia uruchomiony dwa lata temu. Ciągle się rozwija i rozrasta, a dopiero za rok pierwsi uczniowie klas „fotograficznych” przystąpią do egzaminu potwierdzającego kwalifikację w tym zawodzie.
Dlaczego jest to kierunek wyjątkowy? Uczeń, który go wybiera powinien się cechować zdolnościami plastycznymi, wrażliwością artystyczną, pasją, rozwijać w sobie kreatywne spojrzenie na otaczający świat. Szkół kształcących w tym zawodzie jest bardzo niewiele. Grupy ćwiczeniowe są niezbyt liczne, co daje możliwość zajęć studyjnych, plenerowych. Uczniowie poznają budowę i obsługę sprzętu fotograficznego i filmowego, budowę lamp studyjnych oraz innych urządzeń wykorzystywanych przy pracy fotografa czy filmowca. Kształcenie w tym kierunku przygotowuje specjalistów w dziedzinie związanej z multimediami, które wykorzystują rożne formy informacji i jej przekazu: od fotografii, poprzez dźwięk, film i animacje, aż do publikacji internetowych.
Uczniowie ćwiczą robienie zdjęć portretowych, reklamowych, zdjęć krajobrazowych, nocnych, zdjęć makro. Budują kompozycję planu zdjęciowego, poznają pracę ze światłem. Do formatowania zdjęć używają zaawansowanych programów do obróbki obrazu czy multimediów. Nagrywają również filmy, zajmują się obróbką multimediów, szatą graficzną dla social mediów, folderami reklamowymi, fotografią reklamową i produktową.
Czy jest to zawód, który może zapewnić przyszłość? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba prześledzić rozwój rynku multimediów. Reklama, social media, fotografia usługowa, wideofilmowanie, tworzenie projektów multimedialnych, tworzenie stron www to ogromny obszar do działania. Rynek ten obok informatyki jest najbardziej rozwijającym się segmentem gospodarki.