Jan Piwnik „Ponury'” jest bardzo ważną postacią dla Polaków. To jeden z „Cichociemnych” żołnierzy Armii Krajowej, znakomicie wyszkolony do działań dywersyjnych podczas II wojny światowej, szlachetny, wrażliwy człowiek, wielki patriota, legendarny dowódca, bohater Gór Świętokrzyskich. Pamiętają o nim uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie, którzy przygotowują się do uroczystości przyjęcia płk Jana Piwnika jako swojego patrona.
Zanim nastąpi to wydarzenie, musi poprzedzić go wiele różnych działań. Jednym z nich było spotkanie społeczności szkolnej ZS nr 1 w Opatowie z bratanicą „Ponurego'”, panią Teresą Piwnik oraz panią Moniką Żabicką reprezentującą Stowarzyszenie Pamięci „Ponury- Nurt”.
- Zorganizowali je nauczyciele: Edyta Gwoździk, koordynująca prace nadania szkole imienia oraz Marek Frejlich, pasjonaci wojskowości, od lat dbający o podtrzymywanie pamięci o tym znakomitym bohaterze - poinformowała dyrektor szkoły pani Magdalena Gdowska.
To wspaniałe spotkanie miało na celu przybliżenie społeczności uczniowskiej sylwetki „Ponurego”. Była to znakomita lekcja historii, która zapoczątkowała szereg działań związanych ze zbliżającą się uroczystością. Młodzież miała okazję posłuchać wielu cennych informacji o życiu, szkoleniu i działalności płk Jana Piwnika na terenie Gór Świętokrzyskich podczas II wojny światowej. Ciekawym elementem były archiwalne zdjęcia i prezentacja, przygotowane przez zaproszonych.
Kolejnym wydarzeniem będącym kontynuacją podjętych działań był wyjazd uczniów klas mundurowych z wychowawcami: Edytą Gwoździk i Markiem Frejlichem oraz Józefem Komisarkiem na Wykus i udział w 22. Partyzanckiej Drodze Krzyżowej. Podczas pełnej rozważań i refleksji wędrówki po Puszczy Świętokrzyskiej, odwiedzali groby oraz miejsca związane z działalnością Zgrupowania Ponury Nurt w czasie II wojny światowej. Ten niecodzienny przemarsz wśród sędziwych drzew, często świadków tamtych wydarzeń sprzed lat, zakończył się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy przy kaplicy na Wykusie. Uczniowie ponownie spotkali się z Teresą Piwnik i Moniką Babicką. Wysłuchali informacje na temat drugiego pogrzebu bohatera Gór Świętokrzyskich, który był wielką manifestacją patriotyczną. Odwiedzili również Opactwo Cystersów w Wąchocku i w jego krypcie, w której pochowano szczątki „Ponurego”, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
- Jesteśmy dumni z ogromnego zaangażowania naszej młodzieży, zwłaszcza uczniów klas mundurowych we wszelkie inicjatywy o charakterze patriotycznym, a szczególnie w upamiętnianie tych, którym zawdzięczamy wolność, których sercom zawsze tak bliska była nasza ojczyzna - dodaje dyrektor Magdalena Gdowska.