Wspólnie z Bożeną Kornacką, przewodniczącą Rady Powiatu i członkiem Zarządu Powiatu Andrzejem Gajkiem oraz Rafałem Schabem, radnym Rady Miasta i Gminy Opatów, Tomasz Staniek, starosta opatowski złożył kwiaty i zapaliłem znicz na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Opatowie.
Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne stawiało opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”.
Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy.
Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tysięcy konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki.
- Dziękuję Panu Grzegorzowi Gajewskiemu, burmistrzowi Miasta i Gminy Opatów za stworzenie miejsca pamięci, na którym złożyliśmy dzisiaj kwiaty i zapaliliśmy znicze ku pamięci osób dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się niczym nieskrępowaną wolnością tak jak inne, zachodnie kraje europejskie. - powiedział Tomasz Staniek, starosta opatowski.
Właśnie tak powinnismy czcić bohaterów walki o wolności, którzy toczyli bój przeciwko sowietyzacji Polski nawet kilkanaście lat po II wojnie światowej.
Cześć i chwała Bohaterom
Fot. Lech Pustuła