Przedstawiciele 150 instytucji edukacyjnych podpisali w Opatowie umowę z Państwowym Instytutem Badawczym NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) na dostarczenie, szybkiego i bezpłatnego Internetu. Instytut NASK wdraża Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.
Celem projektu jest likwidacja tak zwanych białych plam, w których operatorom nie opłaca się zapewniać jakichkolwiek łączy. Szybki Internet to sieć o prędkości przesyłu stu megabitów na sekundę. Takie łącze Ministerstwo Cyfryzacji utrzyma przez dziesięć lat. Dla porównania, średnia prędkość Internetu w gospodarstwach domowych w Polsce w sieci mobilnej wynosi 22 megabity, a w sieci stacjonarnej (kabel) 42 megabity.
Umowy podpisano w auli Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie. Obecny, oprócz Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówił, że wszystkie szkoły, niezależnie od miejsca, w którym funkcjonują, będą mieć tę samą prędkość Internetu.
- Program pozwoli wykorzystać zasoby multimedialne szkół oraz ich pracowni. Konkursy przedmiotowe odbywają się on-line, dlatego ważne, aby każda szkoła miała dobry Internet – dodawał kurator.
Zdaniem wojewody Agaty Wojtyszek, województwo świętokrzyskie dobrze radzi sobie z wdrażaniem ogólnopolskiego projektu.
- To wygoda dla uczniów, ale także dyrektorów, nauczycieli i rodziców – podkreślała. - Sprawny i bezpieczny Internet pozwala chociażby na wdrożenie dziennika elektronicznego. Dyrektor będzie mógł także swobodnie komunikować się z pracownikami i rodzicami. To także sprawna administracja - mówi wojewoda.
Dla placówek edukacyjnych uczestnictwo w programie jest darmowe. Umowy w regionie podpisało już ponad pół tysiąca szkół.
W spotkaniu z wojewodą, kuratorem, pracownikami NASK i przedstawicielami placówek edukacyjnych udział wzięły władze powiatu opatowskiego: Tomasz Staniek, starosta opatowski i Małgorzata Jalowska, wicestarosta. (MLE)